0

Наут со цимет и мед

Сте за здрава и вкусна ужинка? Пробајте наут со цимет и мед.   Потребни производи: 400 грама наут (од конзерва) 1/2 лажиче цимет 2 чајни лажици маслиново масло 1/4 чаша мед нотка на сол [...]

0

Греено вино

Започна сезоната на греено вино :) Сите зачини потребни за подготовка може да ги најдете во нашата продавница во Ново Лисиче. Уживајте во аромата на грееното вино и во убавите разговори со луѓето [...]

0

Појадок со киноа

Состојки кои ви се потребни за овој супер брз и здрав појадок 2 шолји бадемово млеко 1 шолја киноа 1 мала лажичка цимет во прав малку сол (препорачуваме химелајска сол) свежо овошје по избор [...]

0

Крем појадок: печени јаболка со цимет, ореви и палента

Доколку го сакате вкусот на јаболка со цимет, ќе бидете топло изненадени од овој вкус! Одличен избор за појадок. СОСТОЈКИ 2 зрели јаболки, исечени 3 лажици. јаворов сируп, 1 лажиче. цимет 1½ чаша [...]

Лекувајте се со зачини и зачинета исхрана!

Зачините и билките не само што го збогатуваат вкусот на храната, туку ни даваат и здравствени бенефиции. Лековитата моќ на некои од нив се користела уште пред илјадници години, а современите [...]