Шафранот е зачин кој долго време се користи во источната кујна, а исто така и во медицината. Достапен е во неговата природна форма на зачин, но и исто така и како додаток во исхраната. Како и повеќето зачини, тој доаѓа со свои уникатни здравствени придобивки. Да ги погледнеме здравствените придобивки од шафранот.

Здрав мозок :

Шафранот содржи соединение наречено crocin, за кој се верува дека е соединение одговорно за неговите мозочни бенефиции.
Шафранот може да помогне при учење, помнење, и  капацитетот за отповикување.

Депресија :

Шафранот покажува резултати при лекување на депресија. Истражувањето објавено во списанието Phytotherapy Research покажува дека шафранот е поефикасен од плацебо при третирање од блага до умерена депресија. Друга студjа објавена во списанието BMC Complementary and Alternative Medicine, покажува дека шафранот е толку ефикасен како и лековите за депресија.

Имунолошки засилувач :

Шафранот е одличен извор на витамин C и витамин B6, од кои и двата се од суштинско значење за здрав имунолошки систем.
“Витаминот C е борец против инфекции; железото ја прочистува крвта; а содржината на витамин B6 помага при формирање на црвени крвни клетки и уверува дека нервите ќе функционираат како што треба”, вели д-р Џозеф Меркола.

Предменструален синдром:

Шафранот може да помогне во олеснување на симптомите на ПМС. Една студија од британскиот весник the British Journal of Obstetrics and Gynecology покажа дека оние кои земале шафран екстракти имаа значително намалување на ПМС симптомите во споредба со оние кои земале плацебо.

Губење на тежина :

Шафранот е корисен во губење на тежината, бидејќи тој  има способноста да го потисне апетитот и да ја намали желбата за јадење. Тој помага при зголемување на нивото на хормонот серотонин во мозокот, што помага да се спречи прејадување.
Една мала студија објавена во списанието Nutrition Research  покажува дека шафранот има способност за контрола на компулсивно јадење. Студијата покажа дека оние кои додаваат шафран во нивната исхрана имале намалување на бројот на оброци.

543964_375036145965510_708472537_n

шафран

Related Projects
 • Гоџи
  Гоџи
  За имунитет За подмладување Намалува крвен притисок Намалува холестерол Против срцеви заболувања
 • Ленено семе
  Ленено семе
  Маснотии Против срцеви заболувања Семиња Слабеење
 • Комбуха
  Комбуха
  За имунитет За спортисти Против канцер Против срцеви заболувања Слабеење
 • Масло од црно семе
  Масло од црно семе
  За дијабетичари За имунитет Најздрави масла Против канцер Против срцеви заболувања