За се што Ви треба ќе не најдете на 076 42 49 11 (Марија)zdravo@jadizdravo.com

Барате „тазе” јаткасти плодови?

Имаме одговор. Изберете ја вашата омилена комбинација на здрави грцки.

Лешници (печени и непечени) – за здравје на мозокот, циркулација, убава кожа и коса

лешникФитохемикалии во телото

Лешниците содржат фитохемикалии, вклучувајќи проантхоцианидини, кверцетин и кеампхерол. Овие проантхоцианидини припаѓаат на групата наречена флавоноиди. Флавоноидите го подржуваат здравјето на мозокот, ја подобруваат циркулацијата и ги намалуваат симптомите поврзани со алергии. Конзумирањето на  неколку лешници за ужина  го обезбедува  вашиот организам со сите овие здрави бенефиции.

Здрави масти

Лешниците содржат здрави масти кои можат да го заштитат здравјето на срцето. Конкретно, тие се богати со здрава полинезаситени и мононезаситени масти, а многу малку содржи нездрави незаситени масти. Лешници се добар извор на олеинска киселина. Олеинската киселина го намалува нивото на лош холестерол, ЛДЛ, а го подигна нивото на добриот холестерол, ХДЛ, во организмот.

Богат извор на витамини и минерали

Лешниците имаат висок износ на витамин Е, витамин Б, и фолна киселина. Витаминот Е е важен за одржување на здрава кожа, косата и ноктите. Б витамините се важни за функцијата на метаболизмот и енергетскиот метаболизам. Лешниците се исто така богат извор на калиум, калциум и магнезиум. Минералите од лешниците ни обезбедуваат многу здравствени придобивки, вклучувајќи го регулирањето на  крвниот притисок. За разлика од нездравите грицки како што се чипсот и рафинираните производи, лешници можат да го обезбедат организмот со здрави хранливи материи за подобро здравје.

Извор Мојтренер.мк

Индиски оревчиња (печени и непечени) – за кардиоваскуларниот систем, за заштита од појава на дијабетес тип 2

индиски оревЗа здрав кардиоваскуларен систем

Индиските оревчиња содржат многу помалку маснотии од сите останати „мешункасти плодови“. Две третини од маснотиите во индиското оревче се незаситени масни киселини. 75 проценти од тие незаситени масни киселени ја сочинува олеинската киселина (која ја содржи и маслиновото масло) познато по своето благотворно дејство за здравје на срцето.

Делотворно делуваат на дијабетесот

Незаситените масни киселини, делотворно делуваат на дијабетесот, помагаат за намалување на нивото на три глицериди и штитат од понатамошни компликации поврзани со високото ниво на шеќер и холестерол. Редовно консумирање на индиските оревчиња помага при појава на дијабетес тип2.

Бакар

Индиските оревчиња со богати со бакар, кој игра важна улога за здравјето на вашиот организам. Бакарот учествува во голем број на физиолошки процеси во организмот, како на пример борба со слободните радикали, апсорпција на железото, влијае на развојот на коските и ткивата, а произведува меланин кој на кожата и на косата и дава природна боја.

Магнезиум

Индиските оревчиња содржат високи количини на магнезиум кој е неопходен за работа на нашиот организам. Тој е особено важен за метаболизмот, игра улога во формирање на коските, протеините, масните киселини, ги опушта мускулите. Редовното внесува на магнезиум штити од висок притисок, грчеви во мускулите, главоболки и хроничен замор.

Извор Мигусто.мк

 

Бадеми (печени и непечени) – за добар изглед, и заподобрено паметење

бадемиБадемите содржат триптофан, амино киселина, која помага при развојот на мозокот. Содржината на фосфор во бадемите, исто така, помага во развивање на мозокот и мускулните ткива. Друга придобивка од бадемите е подобрување  на меморијата. Земете 5-6 бадеми во текот на ноќта или комбинирајте ги со млеко секое утро за да ја подобрите вашата меморија. Бадемите, исто така, можат да помогнат да се ослободите од стресот и да ги контролирате промените во расположението.

Јадењето околу 20 бадеми секојдневно може да го намали ЛДЛ (лошиот) холестерол. Доколку изедете дупло повеќе  бадеми дневно, тоа ќе го стопирате дебелеењето, и ќе ја  контролирате телесната тежина. Бадемовите растителни влакна ги блокираат некои од мастите и недозволуваат да бидат апсорбирани во човечкиот организам. Така да, уживајте во неколку грстови на ден!

Извор Мојтренер.мк

Ореви – го намалуваат холестеролот и ги штитат крвните садови

оревиНаучниците забележале значително подобрување на нивото на холестерол и флексибилност на крвните садови, што помага при добриот крвоток, само четири часа откако луѓето ќе конзумираат ореви или масло од орев.

– Само еден грст ореви или масло од орев четири дена неделно може значително да го намали ризикот од срцеви болести, изјави докторката Пени Крис Етертон, професор на Универзитетот во Пенсилванија.

Исто така, маслото од ореви се покажало посебно добро за зачувување на функциите на ендотелијалните клетки. Станува збор за клетки кои ги обвиваат крвните садови и имаат важна улога во нивната флексибилност.

Оревите содржат омега-3 масни киселини и витамин Е, а сето тоа го намалува холестеролот и ги штити крвните садови.

Извор курир.мк

 

Бразилски ореви – најбогат природен извор на селен

бразилски орев

 • Бразилските ореви се многу добар извор на витамин Е.
 • Содржат исклучително високи нивоа на селен. 100 гр ореви обезбедуваат околу 1917 мг на селен и 3485 % од препорачаната дневна доза што ги прави како највисок природен извор на овој минерал. Само 1-2 ореви дневно ги обезбедуваат доволните дневни потреби на овој микроелемент. Селенот  во исхраната помогне да се спречи коронарна артериска болест, цироза на црниот дроб, и рак.
 • Понатаму, боровите ореви, и бразилските ореви не содржат глутен и според тоа, се едни од најпопуларните состојки за подготовка на безглутенска храна.
 • Одличен извор на Б-комплекс групата на витамини, како што тиамин (51% од RDA по 100 g ), рибофлавин, ниацин, пантотенска киселина, витамин Б -6 ( пиридоксин) и фолати.

 

Макадамија

макадамија

 • Макадамија оревот е безглутенски и затоа е погоден за луѓе кои страдаат од целијакија.
 • Макадамија оревот е богат извор на моно-незаситени масни киселини кои го намалуваат лошиот холестерол и го зголемуваат добриот холестерол во крвта.
 • Медитеранската исхрана која е богата со растителни влакна, моно-незаситени масни киселини и антиоксиданти е позната како најповолна за одржување на добросостојбата на крвоносниот систем со што се избегнуваат срцеви заболувања.
 • Макадамија се одличен извор на минерали како калциум, железо, магнезиум, манган и цинк.
 • 100г макадамија ореви не снабдуваат со 3,6 микрограми на селен, кој е микроминерал заштитник на срцето и важен ензимски активатор.
 • Макадамија се исто така богати со многу важни витамини од Б-комплексот. Во помала мера содржат витамин А и Е кои имаат антиоксидантно делување.

Извор Бако.мк

Гоџи – волчја бобинка – подобрена циркулација, имунитет, плодност

гоџиЕдинствени меѓу овошјето што ги содржат сите есенцијални амино киселини, гоџи бобинките имаат и најголема концентрираност на протеини од било кое овошје.

Овие неверојатни супер-овошки исто така содржат и природни антивоспалителни, антибактериски и антигабични соединенија. Нивните моќни антиоксидантни својства и полисахаридите помагаат во зајакнување на имунолошкиот систем, па според тоа не е ни чудно што во традиционалната кинеска медицина тие се познати по зголемување на енергијата и долговечноста. Гоџи бобинките помагаат во борбата со хроничните заболувања, бидејќи имаат огромна способност за уништување на слободните радикали кои го нарушуваат општото здравје. Тие исто така позитивно влијаат на:

 • заштита на црниот дроб
 • подобрување на видот
 • намалување на холестеролот
 • подобрување на циркулацијата
 • превенција од срцеви заболувања
 • подобрување на сексуалната функција и плодноста
 • го зајакнуваат имунолошкиот систем
 • го успоруваат процесот на стареењето
 • го спречуваат настанувањето на леукемија и други карциноми
 • спречуваат болести на срцето и крвните садови

 • ја регулираат функцијата на уринарниот тракт
 • даваат сила и енергија

 • имаат антибактериски и антивоспалителни својства
 • ја подобруваат плодноста кај жените

 • го подобруваат видот
 • ја подобруваат циркулацијата во целиот организам

 • штитат од појава на дијабет
 • ја зголемуваат еластичноста и влажноста на кожата

 • го подобруваат квалитетот на спермата.

 

Related Projects
 • Гоџи
  Гоџи
  За имунитет За подмладување Намалува крвен притисок Намалува холестерол Против срцеви заболувања
 • Ленено семе
  Ленено семе
  Маснотии Против срцеви заболувања Семиња Слабеење
 • Комбуха
  Комбуха
  За имунитет За спортисти Против канцер Против срцеви заболувања Слабеење
 • Масло од црно семе
  Масло од црно семе
  За дијабетичари За имунитет Најздрави масла Против канцер Против срцеви заболувања
'
Имате прашања? Нарачка? Идеја? Пишете ни.

Пишете ни и ќе Ви вратиме во рок од најмногу една недела. За итни прашања барајте не на 076 42 49 11 (Марија)